Filtre Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kalite:
En önemlisi! Evinize su arıtıcı sistem taktıracak ve elde ettiğiniz suyu içeceksiniz. Kötü tasarlanmış, iyi monte edilmemiş, sık problem çıkaran, iyi kalitede su elde etmeyen ve hatta evinizi su basmasına sebep olabilecek bir cihaza sahip olmak istemezsiniz. O zaman alacağınız cihazda kullanılan malzemelerin kalitesini, montaj işçiliğini ve ürün garantisini sorgulayın.
Periyodik bakım ve filtre değişimleri:
arıtma sistemlerinde belirli dönemlerde değiştirilmesi gereken farklı tip ve sayıda filtreler bulunmaktadır. Teknik servis gerek gördüğünde Bu filtrelerin zamanında muhakkak değişmesi gerekmektedir.
endüstri standardındaki ölçülerde olması, kolay bulunabilmesi, uzun ömürlü, uygun fiyatlı ve kolay değiştirilebilir olması önemlidir.
 
 
 
 
 
Ucuz Ve Düşük Kaliteli cihazların tipik problemleri:
- membran ömrü 2- 3 yıl yerine 6-10 ay 
- Membran muhafazasının membrana sıkı oturmaması nedeniyle meydana gelen arıtılmamış suyun arıtılmış su bölgesine yaptığı sızıntılar iyi kalite filtre elemanı kullanılsa bile arıtmanın etkinliğini azaltır. 
. - Her biri ayrı ayrı test edilmemiş cihazlar
- Belirli kuruluşlardan kalite belgesi almamış cihazlar. 
- Uzun kullanma sürelerinde daha pahalıya mal olan cihazlar 
- Az ya da hiç olmayan servis desteği.
Bir RO sistemi için nelere bakmalısınız?
- İyi kalitede parçalardan oluşmasına, sağlam ve sıkı bir şaseye iyi bir işçilikle monte edilmiş olmasına, boru bağlantılarının temiz ve düzgün olmasına dikkat edilmelidir. Cihazların iyi parçalarla yapılmış olması kadar iyi bir işçilikle monte edilmiş olmaları da önemlidir.
İyi bir reverse osmosis cihaz en az kaç kademeden oluşur?- En az 5 kademeli RO sistemi alın. Daha az sayıda filtreden oluşanlar mesela 3- 4 kademeli olanlar daha az kararlıdır, daha çok probleme ve daha sık filtre değişimine ihtiyaç duyarlar (her 3- 4 ayda bir). İyi bir RO sistemi filtre elemanlarının çok daha uzun dayanmasını sağlar (ön filtreler 6-12 ay ve arıtılmış su kalitesi de çok kademe sayesinde daha garantilidir).  İyi bir 5 kademeli RO sistemi ile uzun vadede çok daha fazla para ve zaman tasarruf edersiniz.
 
 
 
 
 
Reverse Osmosis Sistemlerinde en doğru filtre sıralaması:
- 3 adet ön filtre olduğundan emin olun (ön filtreler RO membranından önceki filtrelerdir). Bunların ikisi karbon ve birinci kademede sediment filtre (partükül filtresi) olmalıdır - bu önemli! İki karbon filtrenin RO filtreden önce (kademe 2 ve 3) olmasına dikkat edin çünkü bu filtreler RO filtreyi klor gibi maddelerin vereceği hasardan korur. Elde edilecek arıtılmış suyun saflığı ağırlıklı olarak RO membranının iyi durumda oluşuna bağlı olduğundan bu çok önemlidir.  5. kademede tat verici filtre ve arzu edilirse 6. kademe olarak mineral katkı filtresi eklenebilir. 
 
Not: 
 
Karbon filtrelerin cinsi de çok önemlidir. Katı “karbon blok” filtreler, “tanecikli” (GAC - granular activated carbon) filtrelerden ve küçük “sıralı” (in-line) karbon filtrelerden çok daha iyidirler. Tanecikli filtreler sistemi tıkayan karbon tozlarına sebep olurlar. Küçük sıralı karbon filtreler ise çok çabuk tükenirler ve RO membranın zararlı “klor”a maruz kalmasına neden olurlar. “Karbon blok” filtreler toz yapmaz ve en uzun ömürlü olanlardır. 
Aynı zamanda 2 sediment (tortu) ön filtreli sistemlerden de uzak durun. çünkü iyi bir RO sistem 2 karbon ön filtreye ihtiyaç duyar, 2 tortu filtresine değil. Tortu filtreleri karbon filtrelerden daha ucuz olduğundan üreticiler karbon filtre yerine sediment filtre koymayı tercih ederler, fakat bu membranın ömrünü ve suyun kalitesini etkiler.
Su Arıtma Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cihaz kalitesinin yanı sıra satıcınızın güvenilirliği de çok önemlidir. Uzun yıllar kullanacağınız bir cihaz alıyor olduğunuzdan teknik destek, sarf ve yedek parça temini konularında sıkıntı yaşatmayacak unvanı ve adresi belli firmaları tercih etmenizde yarar var. Unutmayın ki desteksiz iddialarla kapıdan veya internet gibi ortamlardan satış yapan, yeri yurdu belli olmayan kişi ya da sanal firmalardan alacağınız cihazlardaki herhangi bir problemde karşınızda sorumlu bir muhatap bulma imkânınız olmayacaktır.