Klorun Zararları

Klor, Kanser ve Kalp Hastalıkları

 
Wisconsin Tıp Fakültesi ‚ Kıdemli araştırma ekibi.
 
İçme sularına klor katma işlemi 1800'lü yılların sonlarında başladı ve daha sonra da su iyileştirme işlemlerinde standart haline geldi.
 
Klor suyun dezenfeksiyonunda en güvenli ve en etkili olduğu için değil, en ucuz olduğu için kullanılmakta! 
 
Bütün teknolojik gelişmelere rağmen klor hala kullanılmaya devam ediliyor ve uzun vadedeki etkileri de tam olarak bilinmiyor.
 
Musluk suyunda yüzme havuzları için güvenli kabul edilen maksimum seviyelerde klor bulunması az görülen bir şey değildir. Bir test cihazı ile ölçme şansınız varsa göreceğiniz sonuçlar sizi şaşırtabilir.
 
Amerika çevresel Kalite Konseyi'ne göre klorlu su içenler, klorlu su içmeyenlere oranla 93% e varan oranlarda daha fazla kanser riski altındalar.
 
Klor hakkında pek çok sağlam temelli bilgi vardır. Suya klor karıştırıldığı zaman klor sudaki diğer doğal bileşiklerle birleşerek Trihalomethane'lar oluşturur. Bu klor yan ürünleri vücudumuzdaki serbest radikalleri tetikleyerek hücre hasarlarına sebep olurlar ve çok kanserojenlerdirler. Klorun aynı zamanda kalp krizinin ilk sebeplerinden olan damar sertliğine de katkısı olduğu düşünülüyor.
 
"Her zaman yanlışlar yaparak öğreniyoruz, bir hastalığın sebeplerini engellediğimizi zannederken bir diğerini yaratıyoruz. İçme suyunda klor kullanmaya başladığımızdan yirmi yıl kadar sonra kalp hastalıkları ve kanser başladı” - Dr. Joseph M. Price‚ PhD.
 
"Klorun zararlı etkilerinin 2/3 kadarı duş alma esnasında solunması ve deri tarafından emilmesi yüzündendir”- The American Journal Of Public Health. 
 
Klorun çok önemli faydalarının olduğu da tartışılmaz ve klor kalıcı olacak gibi de görülüyor. Klor kullanılmazsa sonuç olarak sudan yayılan tifo ve kolera gibi hastalıklar 1800'lerdeki gibi tekrar yayılabilir.
 
Şu açık ve uzmanlar da aynı fikirde ki…klor sağlığımıza karşı gerçek ve çok ciddi bir tehdit oluşturmakta, içme ve banyo sularımızdan mutlaka ve mutlaka çıkarılmalı.
 
 Yüksek kaliteli su filtre sistemi ve duşa takılacak duş filtresi ile hemen kullanma öncesi etkin bir şekilde klordan kurtulmak mümkündür..
İçerik Görselleri