Su ile ilgili gerçekler

 

SU İLE İLGİLİ GERÇEKLER

 


- Şu anda kullanmakta/içmekte olduğunuz SU'ya ne kadar güvenebiliyorsunuz? 
- İçmekte olduğunuz en kaliteli kaynak suyunun bile 22 derecede güneş ışığı gördüğü anda BAKTERİ ürettiğini biliyor musunuz? 
- Musluklarınızdan akan suyun yiyeceklerinize/ çamaşırlarınıza/ vücudunuza temas ettiğini ama günlük yaşantımızda bu gerçeklerin farkında olmadığımızı biliyor musunuz? 
- Bilerek veya bilmeyerek çok fazla tezatlık yaşıyoruz. Temiz sanarak aldığımız pahalı suyu sadece içme maksadı ile kullanıyoruz. Oysa kirliliğin vücudumuza sadece ağız yoluyla girdiğini mi düşünüyorsunuz? 

Örneğin: 

*Susadığınızda içme suyu içiyor ama dişinizi şebeke suyu ile fırçalıyorsanız , bu sizce doğrumu? 
*Hangi suyu kullanarak meyvenizi yıkıyor, banyonuzu yapıyor, yüzünüzü yıkıyor, akvaryumdaki balığınızın suyunu değiştiriyorsunuz? 
*İnsan dışkısı ne kadar yıkansa da toksinlerden en az yirmi dört saat sonra arınır. Kullandığınız suya insan dışkısı karışmadığını mı düşünüyorsunuz? 
*Elinizi hangi su ile yıkayıp yemek yiyorsunuz? 
*Halınızı yıkarken temizlik yaptığınızı sanıyorsunuz. Bu suyla yapılan temizliğin ne kadar hijyenik olduğunu düşünüyorsunuz? 

Suyun Küresel (Dünyamız için) önemi: 

*Su yoksa yaşam (hayat) da yoktur. 
*Su, içinde bulunduğumuz çeşitli yaşam şartlarının, birbirini etkileyen biyolojik ve çevresel sistemlerin arkasındaki itici, destekleyici güçtür. 
*Su, meteorolojik hava sistemlerini düzenleyen unsurdur. 
*Su, dünyamızın sıcaklığını sabit tutar. 
*Su'yun diğer maddeleri temizleme, emme ve taşıma kabiliyeti vardır. 
*Su, fiiliyatta dünyamızda heryerde mevcut olması nedeniyle, ne kadar önemli olduğunu unuttuğumuz ve bunu doğal karşıladığımız bir maddedir. 

Kişisel Önemi: 

*İnsan vücudunun %70-75'ini su oluşturmaktadır. 
*Vücuttan %10 Su kaybının kurumaya (dehydration), %20 Su kaybının ise ölüme sebep olduğu bilinmektedir. 
*Her gün milyonlarca karmaşık biyokimyasal reaksiyonların oluştuğu vücudumuzda Su, bütün metabolizmamızı düzenleyen maddedir.